Smolne szczapki ( Maya Sticks )

Smolne szczapki (z ang. Maya Sticks) jest to przesączone żywicą drewno drzew iglastych. Jest to chyba najdoskonalsze naturalne paliwo jakie możemy pozyskać w rodzimych lasach. Naturalne, wysokokaloryczne, a przy okazji ładnie pachnące (zapach palonej żywicy jest nieprzyjemny dla komarów i innych latających świństw, więc mamy dodatkowo efekt odstraszający komary) i bardzo łatwopalne. A po naszym „samouczku” również łatwe do pozyskania.

Metod pozyskania jest kilka. Można łupać  stare, zniekształcone przez wiatr sosny, można miażdżyć sęki wydobyte z powalonych drzew, ale najłatwiej po prostu odciąć (lub odrąbać) najniżej położone suche gałęzie. Chodzi nam o gałęzie o grubości 5-7 cm wyrastające z pnia nad ziemią. Ich kilku – kilkunastocentymetrowy odcinek przy samym pniu będzie bardzo mocno nasączony żywicą i to właśnie te kilka czy kilkanaście centymetrów nas interesuje. Skąd żywica akurat w tym miejscu ? Gałąź obumierając niejako „wypycha” żywicę w kierunku pnia. Część żywicy zostaje u nasady gałęzi tworząc swoistą barierę zapobiegającą dostawaniu się szkodników i grzybów przez próchniejącą gałąź do pnia drzewa.
Po odcięciu gałęzi  należy zweryfikować stan nasączenia żywicą. W tym celu ściągamy korę na odcinku kilkunastu centymetrów od nasady gałęzi i uważnie oglądamy odsłonięte drewienko. Zauważymy iż najgrubsza część jest zabarwiona na czerwono – ceglasty kolor, bardzo intensywnie pachnie żywicą i lekko się klei. Odcinamy pozostałą część gałęzi a część żywiczną łupiemy na szczapki i voila. Nasze smolne szczapki gotowe do użycia.

Poniżej filmowe „zrób to sam”. Zapraszamy do oglądania.

Dany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 2 =