Weekendowe – Wprowadzające

Class Overview

Start w piątek o godzinie 19:00, finał w niedzielę o godzinie 14:00 Szkolenie dla dorosłych, oraz młodzieży od lat 17 ( pod opieką osoby pełnoletniej lub po przedstawieniu stosownego , dostępnego na naszej stronie oświadczenia z podpisami opiekunów )

Natychmiast po przyjeździe kursanci zostają „zakwaterowani”, przydzielone zostają im racje żywnościowe (wraz ze sposobem korzystania z nich) zostają także wstępnie zapoznani z terenem. Następnie rozpoczynamy część teoretyczną, związaną z takimi zagadnieniami jak np. „psychologia przetrwania” czy różnice między szeroko rozumianym survivalem, obozowaniem, wędrowaniem a bytowaniem.

Kolejny dzień rozpoczynamy od zaprezentowania wszelkiej maści przydatnych narzędzi: uczestnik zostanie zapoznany z podstawowymi rodzajami noży oraz technikami ich użytkowania, pozna różnice w użytkowaniu różnych typów siekier, co sumarycznie pozwoli wybrać modele odpowiednie dla siebie. Następnie uczestnicy nauczą się wielu przydatnych węzłów, oraz pozyskiwania lin/sznurów z materiałów naturalnych.

Kolejny punkt szkolenia polegać będzie na zademonstrowaniu podstawowych typów schronień wybudowanych z materiałów pozyskanych na miejscu z otoczenia, oraz tych posiadanych przez nas (a także i przez uczestników) czyli wszelkiej maści płacht, kurtek oraz tarpów. Pokażemy wykorzystanie otoczenia (drzew, krzewów, wykrotów) i wspólnie zaimprowizujemy wykorzystanie w/w do budowy bazy/obozowiska.

Posiadając schronienie zadbamy o to, abyś nauczył się zapewnić sobie i swoim towarzyszom komfort termiczny. Zademonstrujemy i wspólnie zbudujemy kilka podstawowych typów ognisk oraz zadbamy o komfort termiczny nocą. Wszystko po uprzednim zademonstrowaniu kilku metod rozpalania ognia na wolnym powietrzu. Nabędziesz wiedzy jak posługiwać się kilkoma podstawowymi, dostępnymi na rynku kuchenkami, a także pokażemy Ci jak wykorzystać to co wokół i pomożemy wykonać własną, zaimprowizowaną kuchenkę, na której samodzielnie przyrządzisz gorący napój.

Gdy już będziesz miał pewność że nie nakapie Ci za kołnierz a twój tyłek nie odmarznie nad ranem, zajmiemy się pozyskaniem wody. Od gotowania w zaimprowizowanych naczyniach ( od puszek, przez płachtę foliową aż po plastikową butelkę ) i filtracji przy pomocy profesjonalnych wyprawowych filtrów aż do samodzielnej filtracji filtrami węglowymi ( oczywiście sam sporządzisz filtr pod naszym okiem ) . Pokażemy również co i jak z uzdatnianiem wody tabletkami oraz środkami dezynfekcyjnymi takimi jak jodyna czy nadmanganian potasu.

Wszystko powyższe zostanie zweryfikowane przez noc oraz naturę. ;)

Ostatniego dnia, gdy już wspólnie będziemy mieli zapewniony nocleg oraz ciepło pochodzimy chwilę po terenie, nauczając Cię nawigacji klasycznymi metodami analogowymi, jak również nowoczesnymi metodami przy użyciu modułów GPS. Nauczysz się gdzie na mapie północ oraz co to takiego ten „azymut” ( mało tego, będziesz nim przez jakiś czas szedł ! ). Jakby tego było mało, pokażemy ci również jak wykonać samemu kompas.

Gdy już będziemy pewni że się nie zgubisz, będziemy mogli Cię puścić samodzielnie do domu po owocnie spędzonym weekendzie.

Co zapewniamy?
Niezbędny do odbycia szkolenia teren, ubezpieczenie dla uczestników, wodę oraz pożywienie na czas trwania zajęć a także niezbędne do ich przeprowadzenia materiały oraz narzędzia. Oczywiście jeśli ktoś posiada swój ulubiony zestaw nic nie stoi na przeszkodzie aby go ze sobą zabrał. Uczestnicy winni zaopatrzyć się w stosowną do warunków pogodowych odzież wraz z obuwiem, oraz dokument potwierdzający ich tożsamość.

Nie zapewniamyrzeczy osobistych takich jak : śpiwory, elementy odzieży lub bielizny, gdyż są to zbyt osobiste rzeczy ( nikt chyba nie chciałby używać śpiwora, w którym spało przed nim XX osób ;) ) .
Nie zapewniamy również środków czystości ani pryszniców. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zagwarantować określonej pogody, jednak szkolenia prowadzimy przy każdych warunkach pogodowych.

Dodatkowo absolwenci szkolenia podstawowego, otrzymują zaproszenia na wyjazdy i wyprawy organizowane przez Szkolenia Outdoor. Zapytaj o szczegóły

Class Details

Piątek-Niedziela
pt. 19:00, nd. 14:00
pln. 300,00
Rawa Mazowiecka

Class Location